Elektromotorický zámek do dřevěných dveří
Přidáno 19. 11. 2019 19:52:57 Počet shlédnutí 1716
V této zakázce jsme se vypořádali hned s několika výzvami: 1) Osadit stávající dřevěné kazetové dveře vícebodovým, samozamykacím motorickým zámkem 2) Zámek napojit na systém domovních videotelefonů 3) Systém domovních videotelefonů se zámkem osadit automatickým týdenním kalendářem s automatickým přepínáním denního a nočního provozu 4) Nepoškodit dokonalý vzhled dveří. Přečtěte si, jak se nám to podařilo !
Na začázku, jak už to u našich zakázek bývá byly dveře. V tomto případě se jedná o zakázkovou výrobu na kazetové, dvoukřídlové, dřevěné dveře s ozdobnými lištami. Dveřní křídlo bylo od výrobce osazeno bezpečnostním kováním a mechanickým zámkem se střelkami a háky.
Vícebodový zámek s háky a střelkami, původně zadlabaný ve dveřích bylo nutné demontovat. Stejně tak to dopadlo s půdovním bezpečnostním kováním klika-klika.
Pasivní křídlo, které v našem případě tvorí pevný bod, do kterého jsou zadlabány protikusy zámku. Pasivní dveřní křídlo bylo osazeno originálními zadlabacími protiplechy.
Zadlabací protiplechy vícebodového zámku. Mohu konstatovat, že celkový vzhled dveří a kvalita zpracování převyšuje běžný standard. Tímto si dovolím pochválit dodavatele dveří !
Bohužel postupem času došlo ke změně v záměru používání tohoto vchodu, díky čemuž vznikl požadavek na automatické otevírání, vzdálené otevírání a automatické uzamknutí dveřního křídla.
Po demontáži původního zámku jsme upravili dlab ve dveřích tak, aby bylo možné použít vícebodový, samozamykací zámek osazený motorem pro samočinné odemknutí.
Vydlabání kapsy pro motor zámku jsme vytvořili pomocí frézovací přenosné dlabačky pro postupné zahlubování a pomocí ručních dlát, bez kterých se větší hloubce neobejdeme.
Nyní jsme mohli zkusit jak zámek sedí ve dveřích
Usazení vícebodového samozamykacího zámku do dveří. Jak je vidět na obrázku, zámek dobře lícuje s hranou dveří, nikde se neobjevují nevzhledné otřepy.
Jakmile na straně zámku vše sedělo správně, mohli jsme se pustit do dlabu pro zadlabací kabelovou průchodku. Tento typ průchodek vřele doporučuji všem, kteří požadují dlouhou životnost kabelu uvnitř, a designové řešení kabelového prostupu.
Pro vytvoření dlabu opět používáme přenosnou dlabačku, a pro jemné doladění ruční dláta.
Výroba dlabu pro kabelovou průchodku (mazadlo na fotce nám neslouží k opravování zámků, ale používáme jej výhradně pro chlazení frézy :-) )
Usazení kabelové průchodky do dveří (kabelový prostup mezi zárubní a dveřním křídlem). Přesnost výroby dlabu a správná souosost průchodky a protikusu je nezbytná pro zajištění douhé životnosti kabelu uvnitř.
Zatím jsme s průběhem montáže spokojení, ovšem nejobtížnější část práce máme teprve před sebou.
Nyní je nutné provrtat dveřní křídlo v celé jeho šířce, které je široké bez mála 1m. Vrtání slouží pro přivedení kabelu do motoru zámku. Kabel bude veden na vnější stranu zárubně. Odtud do kabelové průchodky a přímo do vytvořeného dlabu pro motor zámku.
Vrtání dveří pro kabel. pro vrtání používáme 1m dlouhý vrták, mazadlo aku vrtačku a velkou trpělivost.
Vrtání kabelového vedení nám trvalo celkem 34 minut, což znamená, že jsme vrtali rychlostí 29 mm / min.
Vrtání jsme provedli s přesností na 3 mm (na konci o 3 mm výše než na začátku). S výsledkem jsme byly spokojení.
Vyvedení kabelu pro motorický zámek.
Nyní zbývá kompletace a osazení bezpečnostním kováním klika-koule.
Montáž kabelové průchodky
Zadlabací kabelová průchodka
Kabelová průchodka, domácí videotelefon
Domácí videotelefon
Bezpečnostní kování FAB
Dřevěné dveře osazené vícebodovým samozamykacím motorickým zámekm. Dveře jsou ovládány eletkronickými týdenními spínacími hodinami, a impulsem z videotelefonu. Veškeré kabelové vedení je provedeno skrytým způsobem.
Děkujeme, že jste si článek přečetli. Příště se budeme věnovat mechatronickému systém FAB+CLIQ.
Nový komentář